OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Na sześciu hektarach otwartej przestrzeni zwiedzający mają do dyspozycji ok. 110 interaktywnych urządzeń demonstrujących różnorodne zjawiska fizyczne. 

Celem tej ekspozycji jest nauka poprzez zabawę. Interaktywne instalacje znajdują się w pięciu strefach: optyki, akustyki, mechaniki, hydrostatyki, magnetyzmu. Każdy niezależnie od wieku może samodzielnie wykonywać eksperymenty fizyczne.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi. Wśród atrakcji, jakie czekają na zwiedzających, jest m. in. kalejdoskop gigant, kołyska Newtona i tarcze ze złudzeniami optycznymi.
Spragnieni mocniejszych wrażeń mogą spróbować zorbingu (turlanie się w dużej kuli), bungee trampoliny, roweru na linie czy żyroskopu. 

W przerwie między eksperymentowaniem warto zobaczyć strefy przyrodnicze. Podążając ścieżkami LEMBiryntu, zielonego labiryntu, znajdziemy cytaty z twórczości patrona Ogrodu.

W strefie Zapachowo poczujemy bogactwo zapachów. W ogródku sensorycznym występują rozmaite rośliny: zioła, krzewy, różanecznik, azalia, róża, piwonia chińska, liliowiec ogrodowy, magnolia.
Geo-gródek to miejsce poświęcone skałom. Większość spośród 17 skał zgromadzonych na tym terenie pochodzi z południowej Polski. Część z nich występuje m. in. w architekturze Krakowa.

Strona internetowa Ogrodu: https://www.ogroddoswiadczen.pl