OGRÓD MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO

W samym centrum Krakowa, a jednak z dala od zgiełku ulic, w sąsiedztwie Plant, za wysokim murem, usytuowany jest zabytkowy Ogród Muzeum Archeologicznego. Ogród ten zaprojektowany w stylu renesansowym zajmuje powierzchnię ok. 0,5 ha. 

 

HISTORIA  

Początki ogrodu sięgają XVII wieku. Zabudowa ogrodowa powstała przy nieistniejących już klasztorze Karmelitów Bosych i kościele św. Michała i św. Józefa. W 1797 r. decyzją ówczesnych władz austriackich klasztor został przekształcony na więzienie.W latach 1958-1966 kompleks budynków poklasztornych i powięziennych został zaadaptowany na siedzibę Muzeum Archeologicznego. W 1961 r. na terenach dawnej zabudowy ogrodowej rozpoczęto prace zmierzające do rekonstrukcji ogrodu w jego pierwotnym wyglądzie. Projekt ogrodu w stylu renesansowym został przygotowany przez naukowców z Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem profesorów Gerarda Ciołka, a następnie Stefana Żychonia. Realizacja projektu została przeprowadzona przez krakowskie Pracownie Konserwacji Zabytków. Ogród został oddany do użytku na przełomie 1967/68.  

 

ZAKĄTEK CISZY U PODNÓŻA WAWELU

Obecnie, w ogrodzie Muzeum Archeologicznego występuje zróżnicowana roślinność: tuje, hortensje, magnolie, róże, krzewy, byliny. Rośnie tu także drzewo o egzotycznym wyglądzie- katalpa, które charakteryzuje bujna korona, duże liście w kształcie serca oraz kwiaty o kolorze kremowym. Spacerując ogrodowymi alejkami możemy podziwiać przepiękny widok na Wawel. Na terenie ogrodu odbywają się eventy firmowe, imprezy plenerowe (Piknik Archeologiczny, Piknik Wojskowy), koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej (Festiwal Piosenki Studenckiej, impreza Męskie Granie). Występował tu m. in. Lluís Llach, kataloński bard. Przestrzenie ogrodu są również miejscem wystaw rzeźbiarzy. Pośród zieleni możemy dostrzec rzeźby ceramiczne, których autorami są artyści z Wrocławia. Znajduje się tu m. in. rzeźba inspirowana Światowidem autorstwa Małgorzaty Swolkień. 

Strona internetowa Muzeum Archeologicznego: http://ma.krakow.pl/ 

 O MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym polskim muzeum archeologicznym. Utworzono je w 1850 r. jako Muzeum Starożytności, z inicjatywy intelektualistów krakowskich skupionych w Towarzystwie Naukowym Krakowskim (dalej: TNK). W 1999 r. Muzeum stało się instytucją samorządową, podporządkowaną obecnie Marszałkowi Województwa Małopolskiego.
W Gmachu Głównym Muzeum prezentowane są wystawy stałe m. in.
-Bogowie starożytnego Egiptu (kolekcja zabytków ze starożytnego Egiptu)
-Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski (kolekcja eksponatów prezentujących różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski)
-Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera (wyroby rzemiosła artystycznego ludów zamieszkujących wybrzeże Pacyfiku)
-Dzieje najstarsze i stare Muzeum Archeologicznego w Krakowie
-Baba Połowiecka ze Stadnicy
-Kamienie Mikorzyńskie
-Światowid ze Zbrucza
Muzeum oferuje zwiedzającym możliwość skorzystania z zasobów Biblioteki i Archiwum. W Archiwum Muzeum przechowywana jest m. in. dokumentacja dotycząca naukowej działalności archeologów związanych z ośrodkiem krakowskim.Obecnie w Muzeum Archeologicznym możemy oglądać wystawą czasową „Zabytki śródziemnomorskie” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje rzadkie i cenne eksponaty związane ze starożytną sztuką etruską, grecką i rzymską. Wśród wystawianych zabytków znajduje się m. in. egipska mumia chłopca datowana na III w. p.n.e., wieko sarkofagowe, ampułki Św. Menasa, lampki oliwne pochodzące z okresu VII p.n.e.- V w. n.e.
Strona internetowa Muzeum Archeologicznego: http://ma.krakow.pl/