HISTORIA
Pierwsze wzmianki o ogrodzie profesorskim pojawiły się w zapiskach uniwersyteckich z 1467 r. W przeszłości zielony teren położony między uczelnianymi budynkami był dwukrotnie większy niż obecnie. Znajdował się tam ogród i sad, hodowano tam też drób. Żywność z ogrodu trafiała na stoły profesorów w refektarzu Collegium Maius. Wiadomo też, że ogród służył wykładowcom do odpoczynku.Pod koniec XVIII w., wraz z wyprowadzką profesorów z z Collegium Maius- w związku z reformą krakowskiej uczelni- ogród zaczął ulegać stopniowej degradacji. Z czasem stał się miejscem składowania materiałów budowlanych. Dopiero pod koniec XIX wieku, Zakład Botaniki UJ ponownie zagospodarował ten teren i założył tam hodowlę ok. 300 gatunków roślin.W 1908 r., w związku z budową Collegium Witkowskiego powierzchnia ogrodu uległa zmniejszeniu. Dawna enklawa zieleni została ponownie wykorzystana jako zaplecze prac remontowych uczelni.
REWITALIZACJA
W latach 2008-2010 została przeprowadzona rewitalizacja Ogrodu Profesorskiego z funduszy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
12 maja 2010 r. nastąpiło oficjalne otwarcie odnowionego Ogrodu Profesorskiego dla zwiedzających i tym samym rozpoczął się nowy etap w długoletniej historii tego obiektu.