OGRODY KRAKOWA

Ogród Botaniczny UJ

Ogród Botaniczny UJ

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, założony w 1783 roku, jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce i jednym z najstarszych obiektów tego typu w Europie. Obecnie Ogród zajmuje obszar ok. 9,6 ha i jako całość stanowi mozaikę różnych stylów ogrodowych, co decyduje o jego wyjątkowym charakterze.

Czytaj więcej »

Ogród Czapskich

Na tyłach neoklasycznego budynku Pałacu Czapskich, będącego siedzibą najstarszego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, mieści się lapidarium i wyjątkowy ogród, który zachował XIX-wieczny charakter. Wśród atrakcji, które czekają na zwiedzających ogród jest nie tylko pięknie utrzymana, różnorodna zieleń, ale także XIX-wieczne rzeźby

Czytaj więcej »

Ogród Profesorski

Położony kilkaset metrów od Rynku Głównego Ogród Profesorski stanowi dzisiaj wyjątkowy zakątek zieleni w samym centrum Krakowa.
Atrakcją Ogrodu są nowoczesne instalacje edukacyjne- interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych, które nawiązują do różnych okresów w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj więcej »

Ogród Muzeum Archeologicznego

W samym centrum Krakowa, a jednak z dala od zgiełku ulic, w sąsiedztwie Plant, za wysokim murem, usytuowany jest zabytkowy Ogród Muzeum Archeologicznego. Ogród ten zaprojektowany w stylu renesansowym zajmuje powierzchnię ok. 0,5 ha.
Początki ogrodu sięgają XVII wieku…

Czytaj więcej »

Ogrody Wawelskie

Odkrycie przez archeologów w 2001 r. reliktów XVI-wiecznego ogrodu na Wawelu dało początek pracom mającym na celu odtworzenie dawnych ogrodów. Otwarta dla zwiedzających w 2005 r. wystawa “Ogrody Królewskie na Wawelu” prezentuje zrekonstruowane renesansowe ogrody z czasów króla Zygmunta I (ok. 1540 r.).

Czytaj więcej »

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Na sześciu hektarach otwartej przestrzeni zwiedzający mają do dyspozycji ponad 110 interaktywnych urządzeń demonstrujących różnorodne prawa fizyki.

Czytaj więcej »

Ogrody Kieszonkowe

W każdej z 18 dzielnic Krakowa można natrafić na ogrody kieszonkowe zwane także Ogrodami Krakowian. To ogólnodostępne niewielkie tereny zieleni usytuowane w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Kraków ma obecnie ponad 34 ogrodów kieszonkowych. Część z nich powstała m. in. na miejscu dawnych nieużytków, zaniedbanych latami terenów.

Czytaj więcej »